Bathory! Oběť nebo vrah?

22. července 2008 v 19:59 | šarlot |  Recenze: filmy
Dnes jsem vyrazila s Anči, Miuš, Blaženkou a Ríšou do kina (viz příští článek) na film Bathory.

Film, který natočil známý režisér Juraj Jakubisko mě naprosto uchvátil. Celý film je rozdělen celkem na tři části, především podle času. Celý snímek je natočený opravdu tak, aby vás pohltil. A k tomu využívá nejen kruté zločiny od takzvané největší vražetkyně všech dob Čachtické paní.
Film je natočený tak, že vás provede i těmi nejnepatrnějšími záběry, které ovšem nejsou vůbec nadbytečné. Celých 140 minut je vytvořených tak, že i ti co věří na legendy a báje začnou o vině hraběnky Erzsébet Báthory pochybovat.
A pokud si nelibujete v krvavých záběrech, jsou tu i k dispozici scény s nahými těly.
Rozhodně bych řekla, že v tomhle filmu se cenzury určitě nedočkáte, což je možná i dobře. :)
+
Fotografie
Oficiální prezentace filmu ze stránek http://www.cinestar.cz/
Vzkříšení čachtické legendy

Historický velkofilm Juraje Jakubiska a současně nejdražší filmový projekt střední Evropy přivádí k životu krvavou legendu o Čachtické paní. Ta se podle pověstí koupala v krvi panen a na svých panstvích po léta vraždila a mučila své poddané. Kruté skutky dovedly hraběnku Erzsébet Báthory (1560 - 1614) až do Guinnessovy knihy rekordů, v níž je vedena jako největší vražedkyně všech dob. Výpravný snímek plný velkolepých bitev i osobních dramat v produkci společností Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a Eurofilm Studio (HU) je patnáctý celovečerní film Juraje Jakubiska. Ústřední postavou filmu je Erzsébet Báthory, u nás známá jako Alžběta Báthory. Kým ve skutečnosti byla? "Krvavou hraběnkou", sadistickou vražedkyní, nebo obětí temných intrik, pomluv a bezpráví? Krutou, nemilosrdnou vladařkou, či zranitelnou, osamělou vdovou, jejíž krutost nepřesáhla zvyky doby? Nebo obojím? Pohledy historiků na životní příběh této kontroverzní šlechtičny se rozcházejí. Pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňují nové důkazy ukazující na hraběnku, která se díky svému bohatství a nezávislosti stala terčem spiknutí lidí, usilujících o její rozsáhlé majetky. Svědecké výpovědi o jejích krutostech jsou konfrontovány s faktem, že ve svém čachtickém sídle byla uvězněna bez procesu a soudu.
++Oficiální české stránky filmu Bathory: Zde!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Erzsébet Bathory byla podle vás oběť nebo vrah?

oběť!
vrah!
oboje!

Komentáře

1 Miraella | Web | 22. července 2008 v 23:57 | Reagovat

Tenhle film byl první po dlouhé době, co opravdu stál za to. Však my víme, což, Šarlot? :) Ostatní se tlemili a kecali, a my dvě tiché, hodné... *nenápadný ďábelský smích*

2 Snave | Web | 1. srpna 2008 v 10:56 | Reagovat

vrah nebo oběť, to nevím, na film se teprve chystám a knihu mám rozečtenou, dřív jsem si myslela, že vrah, ale teď nevím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama