Jane Austenová; ,,První anglická moderní autorka?"

23. srpna 2008 v 15:22 | šarlot |  Recenze: knihy
Jane Austenová, autorka, která ukázala, že žena má své sny, pocity a názory...

Když se řekne jméno Jane Austen, mnozí v vás si nic nepředstaví. Ovšem najdou se i tací, kteří si vybaví její nejslavnější díla, jako je Pýcha a předsudek (Pride & Prejudice), Rozum a cit (Sense & Sensibility), či Emma (Emma).
Život samotné autorky je jistým způsobem zajímavý.
O autorce: (životopis ze stránky: http://marieke.pise.cz/)
Jane Austen (16.12.1775-18.7.1815) je slavnou anglickou spisovatelkou a představitelkou tzv.rodinného románu (domestic novel). Málokdo by řekl, že půlku života prožila již v 18.stol. ptž její hrdinky jsou myšlenkově moderní, kladou důraz na osobní svobodu a mnohdy jsou i svéhlavé.
Jane pocházela z 8 dětí a její otec byl reverend. Nežili si však špatně, patřili do vyšší střední vrstvy, Jane získala kvalitní vzdělání a zažívala mnoho plesů, výletů a návštěv ve společnosti. Zůstala však neprovdána.
Ovšem zajímavostí na Jane je to, že ač se nikdy nevdala její romány jsou především o vdávaní.
Jane A. jednou řekla; ,,Píšu o lásce a o penězích, o čem jiném taky lze psát." V jejích příbězích nenajdete potyčky ani detektivní zápletky (min. u PP a RC) a právě díky tomu jsou její příběhy tak výjimečné. Leckoho jistě uchvátí perfektní vystupování, jistá uhlazenost, či prosté kouzli tehdejší doby.
Něco o životě Jane A. se můžete dozvědět ve filmu Vášeň a cit (Becoming Jane), který pojednává o setkání Jane s jistým Tomem z nižší vrstvy. Právě díky Tomovi (údajně) dnes můžeme obdivovat okouzlujícího pana Darcyho z knihy Pýcha a Předsudek.
Vášeň a cit (Becoming Jane, 2007):
Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány. Roku 1795 byl pro mladou anglickou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austen (Anne Hathaway) však věří na lásku. Ve svých 20-ti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem (James McAvoy). Jeho intelekt a opovážlivost ji naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem Lady Gresham (Maggie Smith), vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi? Díky filmu Becoming Jane můžeme zjistit, že mezi Rozumem a citem a Pýchou a předsudkem se odehrál opravdový životní příběh…
(oficiální text distributora)
Oficiální trailer filmu :
Její nejslavnější díla:
Pýcha a předsudek (Pride & Prijudice, kniha 1796-7,vyd.1813, film 2005):
Někdo si vybaví knihu, jiný zas film. Mě osobně zaujaly obě dvě verze. Kniha i film (je mnoho adaptací) vás jistojistě zaujmou.
Román vypráví o slečnách Bennetových (Jane, Elizabeth, Mary, Kitty, Lydia), které se dostávají do spousty neznámých situacích. Příběh začíná v okamžiku, kdy se na Netherfieldské panství nastěhuje bohatý mladík jménem Bingley, který okouzlí nejednu slečnu, mezi nimi je také Jane. Následně se do sebe také Jane s Bingleyem zamilují. Příběh by jistě hned skončil svatbou, nebýt Bingleyho přítele pana Darcyho.
Pan Darcy vystupuje jako pyšní, sebevědomý a vzdělaný muž, který je mnohem bohatší než pan Bingley. Hned od počátku odsoudí Elizabeth, která je jistým způsobem velmi emancipovaná, i s její tak trochu potrefenou rodinou.
Ovšem i navzdory svému mínění se pan Darcy brzy zamiluje do Elizabeth. Když už se po čase na panství lady Catrine rozhodně požádat o její ruku, je ke svému obrovskému překvapení odmítnut. V příběhu ovšem kolují i jména jako pan Collins, či pan Wickham. Překoná Elizabeth spolu s panem Darcym předsudky jejich doby? Je opravdu chování pana Darcyho založeno na pýše? (text by šarlot)
Fotografie z filmu:
Pan Darcy
Sestry Bennetovy (zleva: Lydia, Kitty (či opačně), Elizabeth, Jane, Mary)
Video, Elizabeth/Darcy a trailer:
Další její díla:
- Rozum a cit, (Sense and Sensibility), 1795-9, vyd. 1811
- Mansfieldký park (Mansfiel Park) 1814
- Emma (Emma), 1815
- Northangerské panství (Northanger Abbey), 1818
- Anna Elliotová (Persuation), 1818
+
Já osobně jsem film Pýcha a Předsudek viděla v angličtině se španělskými titulky (není nadto být Čech :D). Musím říct, že mi to rozhodně zážitek neubralo a to v angličtina zrovna nevynikám. Např. scéna, když prší a Darcy vyznává Elizabeth lásku, je natolik kouzelná díky angličtině, až si skoro říkáte, že by to dabing zkazil.
Pokud byste měli také zájem najdete to zde (následně se dají i vyhledat další filmy Jane Austen, od stejné ,,videokařky): Pride & Prejudice
Stala se ženou, stala se legendou...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Viděli jste, či četli nějaký román from Jane Austen?

Ano
Ne
Netuším
Určitě se na něco v blízké době kouknu

Komentáře

1 Miraella | Web | 23. srpna 2008 v 20:02 | Reagovat

Bohužel jsem od Jane Austenové nic nečetla, ale něco už jsem o ní slyšela. Recenze je přehledná a povedená, rozhodně obohacující. Skvělá práce, Šarlotko:-*

2 šarlot | Web | 23. srpna 2008 v 22:33 | Reagovat

MIa: Oh, děkuji moc za uznání. A určitě ti ji vřele doporučuji :)

3 Anči | Web | 26. srpna 2008 v 11:42 | Reagovat

Jakto, že tady ještě nevidím vychvalování na můj účet?:D:D:D

:D ne to nic...

Podle tvého vypravování, jak ,, na živo" tak tady se mi to zamlouvá. Ale ráda bych si radši zhlídla ten film!:D

4 makca | 4. listopadu 2009 v 17:57 | Reagovat

hezke

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama