Máj, aneb dílo o sexu, smrti a nechutných umělých efektech

11. října 2008 v 20:47 | šarlot |  Recenze: filmy
Jak jste jistě poznali, jde o zfilmovanou verzi Máje od K. H. Máchy.

Dnes jsme vyrazily s Anči a Miou do kina. Musím říct, že to bylo velmi příjemné odpoledne (až na moji občasnou nekomunikavost :D). Věřím, že popis odpoledne jste si již přečetli (a nebo přečtete) stránkách Mii, nebo Anči a tak vás tím nebudu zatěžovat.

Byl pozdní večer-první máj…

Jistojistě poznáváte první verš této velmi známé básně. Musím se přiznat, že jsem nikdy tuto báseň nečetla, takže se má recenze bude týkat především filmu.

Rozhodně ovšem film nejde shrnout do jednoho slova, takže nepoužiji slovo katastrofální, ani úžasný.
Film sám o sobě by ještě ušel, ovšem to bychom museli pominout naprosto nechutné umělé efekty, který celý film naprosto zkazily. Naprosto nevhodné třesení země, či okno, které vypadalo jak ze Shreka.
Co se filmu ovšem musí nechat je hudba, která byla naprosto fantastická, tedy až na jednu scénu, do které se naprosto nehodila.
Sexuální scény bych řekla, že jsou velmi povedené, v postatě tam nic neskrývali, takže to bylo skoro až nenucené a přirozené.
Dále tu máme scénu, kde Vilém vraždí svého otce, protože ho nachytal, jak si právě užíval v Jarmilině klíně. Scéna je vytvořena tak, že se podříznutí krku opakuje třikrát, ovšem až potřetí teprve vytryskne krev.
Musím říct, že výběr některých postav se jim opravdu povedl (Jarmila, kat, mlynář, celkem i farář). Ovšem našli by se tu i jisté postavy, které tak úchvatné nebyly. Například Vilém (nedokážu si moc dobře představit, jak by měl vypadat, ale stejně), ač jeho role byla sehrána řekla bych celkem dobře, samotný představitel nás nijak moc nenadchl. Myslím, že by dokázal zapůsobit jen na určitý typ holek.
Když nakonec přežijete všechny divné scény zbude vám z toho celkem zajímavá podívaná. Například scéna, jak odsoudí Viléma na věčný život je velmi zajímavá. I pohled na katovu tvář je velmi excelentní. Co by vás ovšem mohlo totálně odradit jsou scény, kde čouhá jakýsi ,,drát," což v české kinematografii znamená, většina filmu.
Rozhodně musím podtrhnout i přírodu, která byla velmi okouzlující.
V konečném důsledku, když poškrtáme kladné a mínusové věci nám z toho vyjde v podstatě průměr. Ovšem záleží samozřejmě také na věku, úhlu pohledu a také na citech. Někdo to vidí z odstupem, jiný se slzami v očích, takže pokud jste neviděli film, určitě na něj jděte a udělejte si vlastní názor.
"Hynku, Viléme, Jarmilo!"

Obsah filmu (www.cinestar.cz):
Výpravný historický film režiséra a kameramana F. A. Brabce "Máj" vznikl na motivy stejnojmenné básně Karla Hynka Máchy. Vrcholné dílo českého romantismu adaptoval autor filmu v epickém duchu. Filmový Máj je příběhem Kata (Jan Tříska), který se vrací po sedmi letech do svého kraje. Tento podivný vypravěč nám postupně odhaluje strhující příběh o milostném trojúhelníku dvou mužů a jedné dívky. Mlynář Schiffner (Juraj Kukura) je zralým mužem, stavějícím na jistotách, pro něž lze obětovat syna i city. Jarmila (Sandra Lehnertová) je dívka plná smyslné touhy a vášně v mladém a krásném těle, jehož hříchem by bylo nehřešit, a trojúhelník doplňuje Schiffnerův syn Vilém (Matěj Stropnický), rebel a vůdce loupežnické bandy, která okrade vesničany v kostele při májové mši, vyrabuje mlýn a přepadne poštovní dostavník.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Viděli jste film Máj?

Ano!
Ne!
Chystám se!

Komentáře

1 Miraella | Web | 12. října 2008 v 9:55 | Reagovat

Vydařená recenze :) Já myslela, že to tu dokonale rozcupuješ, ale ještě to vyvázlo docela dobře :)) Máš svatou pravdu, hudba, příroda a závěrečná scéna popravy Viléma byly nejlepší.

2 šarlot | Web | 12. října 2008 v 11:53 | Reagovat

Mia: No tak zas úplně strašný na rozcupování to nebylo :D a on když se na to člověk kouká zpět, tak je to mnohem lepší :D.

3 Rony | Web | 13. října 2008 v 16:28 | Reagovat

Pěkná recenze...

Ponejvíc mě u Máje naštvalo, jak Vilém zabil svého otce a pak jel k té šibenici, kde se motal jako kdyby si dal jointa...a ten hudební doprovod právě k této scéně se mi vůbec nelíbil. Nejen že to tam nepasovalo, ale potom tam byli i ti mrtví natočeni negativem....Pak musím podotknout jak jel Vilém na koni. Vůbec to neuměl a já jako jezdec jsem se tomu musela smát.

Taky se mi hodně líbil ten kat. Přišel mi jako hodně zajímavý člověk - měl hezký tón hlasu...

Nevím...za těch pár umělých scén bych celý Máj zakopala hluboku do země...ale některé byli opravdu povedené.

Jen bych ještě vytkla, že tu hlavní písničku od Saportů pustili až na konečné titulky...

4 šarlot | Web | 16. října 2008 v 7:38 | Reagovat

Rony: Naprosto s tebou souhlasím :)

5 Terenc | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 18:10 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama