Červenec 2010

Lughnasad

31. července 2010 v 10:49 | šarlot |  Návrhy a oznámení
Abych se přiznala, poslední dobou jsem si celkem oblíbila keltskou kulturu. Jídlo, oblečení, náboženství... to všechno mě začalo doopravdy zajímat. Ve své podstatě za to může vlastně moje originální tvorba, která mě k tomuto úžasnému tématu ,,dokopala," :D.

Nicméně, dnes večer začíná Lughnasad [lúú'nassa], jeden ze čtyř hlavních keltských svátků. U nás něco jako dožínky. Původně jsem myslela, že si prostě doma upeču sledě (podává se právě o tomto svátku) a nebo také jablečné kroužky máčené v pivním těstě (mimochodem jsou velmi dobré :)), ale naskytla se mi lepší varianta. V nasavrkách  (u Chrudimě) se nachází keltská stezka a právě dnes tam také budou i slavnosti na počest tohoto svátku. Musím se přiznat, že se vcelku těším. Doufám jen, že autoři nezapomenou na pořádné kostýmy a že vše bude tak, jak to má být :).

Když by to vyšlo, mohla bych připojit i nějakou fotku, ale... :D.

A ještě jedna poznámka pro ty, co si chtějí trochu zjinačit den. Účelem Lughnasadu je i výstup na nějaký kopec ještě před východem slunce. Dávní Keltové věřili, že když budou žádat slunce o dobré počasí, dobrý rok je nemine. A proto hurá na kopec :D. Nastavte si budík (a nebo vůbec nechoďte spát) a běžte vítat slunce. Ale jestli to ocení, to už raději nechme pouze na něm :).