Kritika

17. listopadu 2010 v 14:41 | šarlot |  Úvahy
Někde uvnitř mé duté hlavy mě napadlo, že bych mohla napsat sérii článků (ve skutečnosti to spíš dopadne tak, že tenhle jeden článek rovná se celá série) o tom, jak psát i co psaní přináší. Jedna z nejčastějších věcí, co se vám může stát je kritika. Mnohého potěší, mnohého rozčílí, ale tak to má být.

Vykřičník


Nicméně, dnes bych se spíše zaměřila na to, jak napsat kritiku. A věřte není to jednoduché. Rozhodně nepište kritický komentář po prvním odstavci, který se vám nelíbil. To raději celou svou poznámku spolkněte a jděte někam jinak, protože dotyčnému autorovi to nic nedá a jen vám hodí ban.
Nepište stylem: ,,Jé, to je hnusný, jak jen něco takového můžeš zveřejnit?" Zaprvé je to neetické a za druhé vás odsoudí ti, co budou mít jiný názor.
Kritizujte tak, aby v tom byl přehled. Projeďte článek od začátku do konce. Nebojte se vyzdvihnout špatný pravopis i stylistiku.
Při komentování si dejte sami pozor, abyste neudělali stejné chyby jako autor článku. Nicméně vaše myšlenky nemusí být perfektní a bez poskvrny, nakonec nejde o oficiální vyjádření.
Nebojte se kritizovat články svých přátel. Je to těžké a jeho to nejspíše nejprve bude mrzet, ale chcete mu snad lhát? A on si stejně ve zpětné vazbě uvědomí, že něco udělal špatně. Navíc, když se vás kamarádka ptá, jaké tričko si má obléknout na párty, na které ukážete? Na to horší? Ti dobří přátelé asi ne. Ovšem pokud tedy hodnotíte internetové vyjádření vašich blízkých nemusíte nutně říct všechno co si myslíte. Zaměřte se na to podstatné. Ty maličkosti za vás vyřeší někdo jiný. Nesnažíte se přece o nejdelší komentář v historii webování a blogování, ale o to, aby se autor článku vyhnul těm největším chybám. A když se stane, že už se nikdo k vaší oxymorónní neutuchající nadšenosti nepřidá, nevadí, zhodnotíte ty maličkosti v jiném článku, i když to zní sebehnusněji.
Zkuste do své kritiky zahrnout i jednu maličkou pochvalu, nejlépe ji přidejte na konec. Tím zabráníte úplnému rozdrcení autorova sebevědomí a o to vám přeci nejde, že?
Pokud máte svoji vlastní stránku na internetu, nezapomeňte ji uvést. Autor článku bude mít tak možnost vás kontaktovat v některém vašem vlastním příspěvku (možná se vás i bude snažit roznést na kopytou :D), čímž se vám připomene a vy si vzpomenete, že máte někde rozdělanou práci, kterou je zahodno dokončit. Navíc vám to udělá reklamu.
A jak poznáte, že jste napsali dobrou kritiku? Vyjadřujte se jasně a racionálně, pak takováhle otázka bude zbytečná.

No a já se těším na vaši kritiku :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 paní archivová | Web | 17. listopadu 2010 v 15:22 | Reagovat

článek je pravdivý, nicméně mi přijde zbytečný .) rozumný člověk tohle všechno ví a řídí se tím, no a hlupák bude psát "jé, to je hnusný" i po stovce takových článků

2 šarlot | Web | 17. listopadu 2010 v 15:26 | Reagovat

Miuš máš pravdu. Je trochu zbytečný. Spíš jsem chtěla tímhle článkem vyjádřit svůj názor na kritiku. Navíc jsem ho nepsala pro lidi jako ty, ale spíš pro takové začátečníky. Myslela jsem při tom na sebe, když jsem začínala.

3 Afgreki | Web | 18. listopadu 2010 v 16:20 | Reagovat

Já myslím, že to není zas až tak zbytečný, protože člověk se celý život učí správnýmu chování a někteří se toho potřebují naučit ještě hodně. Já jsem optimista, takže doufám, že na světě jsou i tací hlupáčci, kteří se poučí a budou menšími hlupáčky, ale nikdo mi to bohůžel nezaručí-nic naplat.
A co se týká článku...prakticky se vším souhlasím, s kritikou většinou nemám problém ani v jednom směru (tedy jak od koho a v jaké situaci-u povídek mi to spíš nevadí), ale zastávám názor, že někdy je prostě dobré kritiku spolknout a pouze chválit, protože jinak člověk vypadá jak věčně nespokojenej perfekcionista neschopný přijmout talent, ačkoliv všichni moc dobře víme, že nic ani nikdo není dokonalý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama